Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Customer Service | Tearsheets | Media Kit | Home RSS
 
 
 

VIC trail series wraps up with marathon

September 6, 2012
By staff (sports@adirondackdailyenterprise.com) , Adirondack Daily Enterprise

PAUL SMITHS - The First Sunday Series came to a close Sunday with the third set of races on the trails of the Paul Smith's VIC.

Jan Wellford of Keene was the overall winner of the 26.2-mile race, finishing in 3 hours, 45 minues and 35 seconds. Christian Belair of Summerstown, Ontario was the half marathon winner in 1:46:49 and Peter Ruch of Buffalo took first in the 5-kilometer race in 24:45.

Judy Rush of Saranac Lake was the top female marathon finisher, crossing the line in 5:08:12. Patricia Hulbert of Keene Valley was the first woman half marathon finisher with a time of 1:50:56, which was the third-fastest time overall.

Article Photos

Jan Wellford of Keene runs over the trails of the Paul Smith’s VIC on the way to winning the First Sunday Series marathon Sunday. Wellford finished in 3:45:35.
(Photo — Nancie Battaglia)

The First Sunday Series began July 1 with 10K and 5K races and continued Aug. 5 with a 15K and 5K. Runners accumulated points based on each of their finishes and were rewarded prizes for their efforts. It was the second year of the series.

---

RESULTS

Sunday, Sept. 2

at Paul Smith's VIC

Marathon (26.2 miles)

NAMECLASSTIME
1. Jan Wellford (Keene)M 30-393:45:35
2. Daniel Larson (Cambridge, MA)M 30-393:53:58
3. Christopher Fey (Keene Valley)M 30-394:36:31
4. Judy Rush (Saranac Lake)W 40-495:08:12
5. Bekkie Write (East Hartford, CT)W 40-495:54:00
6. Joseph Puliguin (East Hartford, CT)M 60-695:54:02
Half Marathon (13.1 miles)
1. Christian Belair (Summerstown, ONT)M 30-391:46:49
2. Douglas Casa (Storrs, CT)M 40-491:47:30
3. Patricia Hulbert (Keene Valley)W 30-391:50:56
4. Doug Hazelden (Bloomingdale)M 50-591:52:56
5. Jennifer Townsend (Canton)W 30-361:57:57
6. Peter Jones (Rainbow Lake)M 50-592:00:31
7. Ellen Campion (Saranac Lake)W 40-492:10:26
8. Brian Delaney (Lake Placid)M 50-592:11:46
9. Will Roth (Lake Placid)M 30-392:16:04
10. William Warnock (Huguenot)M 20-292:16:57
11. Sarah Brown (Plattsburgh)W 40-492:17:05
12. Jack Burke (Paul Smiths)M 60-692:17:09
13. Aaron Ziemann (Gabriels)M 30-392:21:28
14. Christina Hoffman (Pasadena, CA)W 20-292:22:21
15. Mike McLean (Colton)M 40-492:26:29
16. Andrew Antaya (Lake Clear)M 20-292:30:25
17. Larry Zygo (Lake Placid)M 60-692:34:32
18. Marilyn Zygo (Lake Placid)W 50-592:34:59
19. Sara George (Lake Placid)W 20-292:36:41
20. Thomas Brown (Plattsburgh)M 40-492:44:51
21. Deborah Roddy (Bloomingdale)W 50-592:50:33
22. Aja Roddy (Bloomingdale)W 20-292:50:33
5K (3.1 miles)
1. Peter Ruch (Buffalo)U1824:45
2. Sophia Martin (Tupper Lake)U1825:12
3. Chris Nobles (Saranac Lake)M 30-3925:18
4. Tutita Casa (Storrs, CT)W 40-4925:59
5. Alex Ackerman (Chatham, NJ)M 30-3927:17
6. Michelle Doty (New York)W40-4927:22
7. Lucy Hochscharter (Lake Placid)U1827:44
8. Michael Brickman (Park Ridge, NJ)M40-4928:23
9. Kate Ackerman (Chatham, NJ)W30-3929:03
10. Nancie Battaglia (Lake Placid)M50-5929:10
11. Beth Donnelly (Saranac Lake)W30-3929:52
12. Gillian Munson (New York)W40-4930:03
13. David Hochscharter (Lake Placid)M60-6933:25
14. Willie Ruch (Buffalo)U1835:26
15. Samantha White (Buffalo)W40-4935:31
---
Aug. 5
15K (9.3 miles)
1. Christain Belair (Summerstown, ON)M30-391:03:47
2. Matthew Harrison (Lake Placid)M20-291:04:33
3. Jan Wellford (Keene)M30-391:06:00
4. Courtney Tedeschi (Westerlo)F19 & under1:12:18
5. Doug Hazelden (Bloomingdale)M50-591:14:39
6. Brian Delaney (Lake Placid)M50-591:19:06
7. Peter Jones (Rainbow Lake)M50-591:19:55
8. Jimmy Cunningham (Saranac Lake)M30-391:24:54
9. Judy Rush (Saranac Lake)F40-491:25:29
10. Bob Lund (Berwyn)M50-591:27:43
11. Ellen Campion (Saranac Lake)F40-491:31:10
12. Aaron Ziemann (Gabriels)M30-391:33:21
13. Hillary Ryan Rusch (Watertown)F40-491:34:57
14. Mary Fanelli Lund (Berwyn)F50-591:55:38
5K (3.1 miles)
1. John Roberts (San Francisco, Calif.)40-49
2. Ben Roberts (San Francisco, Calif.)U19
3. Paton Roberts (San Francisco, Calif.)U19
4. Suzanne Bartholomew (Vermontville)20-29
5. Gillian Munson (Paul Smiths)40-49
6. Anne Kinsley (York, Pa.)U19
7. Rob Kinsley (York, Pa.)40-49
---
July 1
10K (6.2 miles)
1. Matthew Harrison (Lake Placid)46:13
2. Christian Belair (Summerstown, Ontario)46:41
3. Jay Niederbuhl (Bloomingdale)47:02
4. Jennifer Townsend (Canton)57:25
5. Ellen Campion (Saranac Lake)58:19
6. Jerry Ross (Peru)58:20
7. Nathan Dowden (Winchester, Mass.)1:00:44
8. Amy Cole (Tuscon, Ariz.)1:01:38
9. Patrick Clarke (Cornwall, Ontario)1:01:46
10. Caroline Samson-Belair (Summerstown, Ont.)1:02:07
11. Hilary Ryan-Rusch (Watertown)1:03:04
12. Judy Rush (Saranac Lake)1:03:23
13. Jack Burke (Paul Smiths)1:05:03
14. Aaron Ziemann (Gabriels)1:07:08
15. Larry Zygo (Rochester)1:10:47
16. Chris Nobles (Saranac Lake)1:10:51
17. Marilyn Zygo (Lake Placid)1:13:22
18. Brian Delaney (Lake Placid)1:18:48
19. Peter Jones (Rainbow Lake)1:19:52
20. Diane Johnston (Chateaugay)1:22:20
21. George Oswald (Old Forge)1:26:05
22. Marion Oswald (Old Forge)1:42:51
23. Laurie George (Cambridge)1:44:22
Beth Donnelly (Saranac Lake)DNF
Mary Kopp-Adams (Albany)DNF
5k (3.1 miles)
1. Royal McDonnell (Paul Smiths)29:00
2. Patty Dowden (Winchester, Mass.)36:11
3. Amanda Webster (Woodbury, Conn.)37:27

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web